miercuri, iunie 24, 2026
18.2 C
Suceava

Spitalul Rădăuți devine centru principal pentru tratamentul AVC datorită ministrului Rogobete!

Surse

Spitalul Municipal „Sf. Doctori Cosma și Damian” din Rădăuți a fost inclus în Programul Național Acțiuni Prioritare – AVC, conform anunțului făcut joi de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete. Astfel, România ajunge la 50 de unități spitalicești capabile să trateze accidentele vasculare cerebrale în faza acută, cu proceduri precum fibrinoliza intravenoasă și trombectomia mecanică.

Proiectul a beneficiat de o creștere a finanțării, de la 29 milioane lei în 2023, la 66 milioane lei în 2025, în creștere cu 47% față de anul precedent. Managerul spitalului, Bogdan Alupoaie, a subliniat importanța tratamentului localizat pentru regiunea Rădăuți – Siret – Vicovu de Sus – Solca, economisind timp prețios în „fereastra de aur” de 4 ore pentru tratarea AVC-ului.

Spitalul funcționează cu gardă 24/7, susținută de 3 medici primari și 2 specialiști în neurologie. De asemenea, compartimentul primiri urgențe are acces prioritar la serviciile de radiologie și neurologie, asigurând tratamente rapide și eficiente.

Linia de gardă ATI este asigurată de 6 medici, iar pacienții au la dispoziție 9 paturi în unitățile de terapie acută neurologică. Primarul Bogdan Loghin și colectivul medical au fost recunoscuți pentru sprijinul acordat acestui proiect esențial pentru sănătate publică.

Hot this week

Topics

Crucea Eroilor de Soroca: CJ Suceava aprobă COFINANȚARE pentru monument și transportul la Suceava

Consiliul Județean Suceava a aprobat, în cadrul unei ședințe...

Related Articles

Popular Categories