vineri, iunie 26, 2026
18.8 C
Suceava

Petiția Semnată de 16 Magistrați din Suceava Stârnește Cutremur în Justiție!

Surse

Un val de nemulțumire a cuprins justiția suceveană, în contextul unei petiții semnate de 16 magistrați din Suceava. Printre cei care au pus semnătura se numără și Mihaela Mihai Popa, fostă șefă DNA Suceava, și Daniela Mitrea Muntean, judecător pensionat și consilier județean PNL.

Acest gest face parte dintr-o acțiune mai amplă, coordonată de aproape 800 de magistrați români care atrag atenția asupra disfuncționalităților din sistemul judiciar. Petiția își exprimă sprijinul pentru judecătorii Laurențiu Beșu și Raluca Moroșanu, ai căror dezvăluiri au fost evidențiate recent într-un documentar Recorder.

Printre semnatarii suceveni se regăsesc și judecătorii Laurențiu Hetriuc de la Curtea de Apel Suceava și Monalisa Mircea Gherasim de la Judecătoria Suceava, subliniind astfel gravitatea situației. Actul de solidaritate a fost inițiat de judecătoarea Sorina Marinaș de la Curtea de Apel Craiova și evidențiază necesitatea unei transparențe și integrități sporite în justiție.

Reacțiile nu s-au lăsat așteptate, provocând discuții intense în cadrul sistemului judiciar și în societate. Declarațiile din documentarul Recorder au fost punctul central al unei conferințe de presă organizate de Curtea de Apel București, unde Raluca Moroșanu a descris mediul din instanțele românești ca fiind „toxică și încordată.”

Hot this week

Topics

Suceveancă înșelată prin metoda cumpărătorului fals pe OLX: transferuri frauduloase de aproape 3.000 LEI

Un caz de înșelăciune informatică, petrecut în Suceava, evidențiază...

Evaluarea Națională 2026 în Suceava: 229 de absenți la proba de matematică în 148 centre de examen

Proba scrisă la matematică, parte a Evaluării Naționale pentru...

Related Articles

Popular Categories