vineri, iunie 26, 2026
19.9 C
Suceava

Femeie din Suceava trimisă în judecată pentru bigamie după a doua căsătorie în 2024

Surse

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Suceava au dispus trimiterea în judecată a unei femei din Arad pentru bigamie și fals în declarații, în contextul în care s-a căsătorit a doua oară în 2024 fără a desfăce legal prima căsătorie. Potrivit anchetei, prima căsătorie a avut loc la data de 14 februarie 2004 în Vrancea, iar prima căsătorie nu a fost desfăcută.

La 25 iulie 2024, femeia s-a prezentat la o primărie din zona rurală a județului Suceava cu partenerul cu care intenționa să se căsătorească și, în fața ofițerului de stare civilă, a declarat că nu există impedimente legale pentru noua căsătorie. Ulterior, la data de 4 august 2024, a încheiat a doua căsătorie.

Dosarul arată că inculpata este cercetată în libertate, iar cazul a fost înaintat spre soluționare Judecătoriei Fălticeni. Procurorii au administrat probe pe parcursul urmăririi penale, iar faptele sunt în contextul infracțiunilor de bigamie și fals în declarații.

Dacă instanța va admite acuzațiile, femeia riscă pedepse conform Codului penal. Procesul va avea loc la Judecătoria Fălticeni, unde vor fi analizate toate probele și circumstanțele, inclusiv eventuale elemente de rea-credință în declarațiile depuse în fața autorităților.”

Hot this week

Topics

Suceveancă înșelată prin metoda cumpărătorului fals pe OLX: transferuri frauduloase de aproape 3.000 LEI

Un caz de înșelăciune informatică, petrecut în Suceava, evidențiază...

Evaluarea Națională 2026 în Suceava: 229 de absenți la proba de matematică în 148 centre de examen

Proba scrisă la matematică, parte a Evaluării Naționale pentru...

Related Articles

Popular Categories