miercuri, iunie 24, 2026
25.3 C
Suceava

Podul de la Praxia redeschis: Traian Andronachi anunță circulația pe DN15C

📷 Sursa imaginii: cdn.newsbucovina.ro (via newsbucovina)

Surse

Instituția Prefectului Suceava a anunțat redeschiderea circulației pe podul de pe DN15C din localitatea Praxia, luni 12 ianuarie 2026, începând cu ora 12:00. Lucrările de reabilitare, începute în primăvara anului 2025 și finalizate în decembrie 2025, au vizat consolidarea infrastructurii și suprastructurii, realizarea racordărilor cu terasamentele, execuţia rampelor de acces şi intervenţii în albie pentru stabilitate hidrotehnică.

Beneficiar: Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere – DRDP Iaşi; la redeschidere au participat prefectul Traian Andronachi, primarul Vasile Berariu şi reprezentaţi ai instituţiilor implicate. Podul, construit în 1974, are lungime totală 40,75 metri, două deschideri a câte 15,40 metri, lăţime totală 9,80 metri (carosabil 7,80 m, două trotuare de câte 1,00 m).

Finalizarea lucrărilor a permis sistarea rutei ocolitoare degradate şi restabilirea legăturii cu judeţul Neamţ; joncţiunea este menţionată diferit în surse ca aparţinând comunelor Boroaia sau Fântâna Mare. După recepţie s-au montat semnalizare şi presemnalizare pentru siguranţa circulaţiei.

Perioada efectivă a lucrărilor s-a întins pe circa 9 luni, iar recepţia finală a avut loc în decembrie 2025. Măsurile de întreţinere vor continua periodic pentru toţi participanţii rutieri.

Hot this week

Topics

Crucea Eroilor de Soroca: CJ Suceava aprobă COFINANȚARE pentru monument și transportul la Suceava

Consiliul Județean Suceava a aprobat, în cadrul unei ședințe...

Related Articles

Popular Categories